koos van weringh

Altijd op de loer

Het beeld van Duitsland in de Nederlandse karikatuur 1871-2005

Na de Tweede Wereldoorlog verschenen in de Nederlandse pers zeer veel anti-Duitse politieke tekeningen. Geen wonder, na vijf jaar Duitse bezetting. Maar hoe werd er na Duitsland gekeken nadat Bismarck het in 1871 tot een eenheid had gesmeed? In de jaren 1914-1918 was Nederland officieel neutraal. Hielden de karikaturisten zich ook aan die neutraliteit? En hoe werd de periode tussen de twee oorlogen gezien? In de periode 1940-1945 werd de Nederlandse pers geheel aan banden gelegd en monddood gemaakt, maar in illegale kranten en pamfletten verschenen desalniettemin onafhankelijke politieke tekeningen.

Altijd op de loer - Het beeld van Duitsland in de Nederlandse karikatuur 1871-2005 biedt een spannend overzicht van de Nederlandse kijk op het grote buurland sedert de vestiging van het keizerrijk.

Koos van Weringh (1934) studeerde sociologie aan de Universiteit Groningen. Van 1970 tot 1987 was hij hoogleraar Criminologie aan de Universiteit van Amsterdam. Sedertdien werkt hij als vrij gevestigd publicist, eerst in München en in Moskou, daarna in Keulen.

Sinds vijftig jaar verzamelt Van Weringh politieke prenten. Hij heeft een flink oeuvre op zijn naam staan van boeken en artikelen over Nederlandse, maar ook over Duitse tekenaars. Tevens heeft hij vele tentoonstellingen samengesteld, onder andre voor het Nederlands Persmuseum en het Haags Historisch Museum. Dit boek is verschenen naar aanleiding van een overzichtstentoonstelling in het Haus der Niederlande in Münster (mei 2005) en het Persmuseum in Amsterdam (september 2005).

Van dit boek is een Duitse editie verschenen bij Edition Braus te Heidelberg, onder de titel Ständig auf der Lauer. Voor meer info zie www.editionbraus.de.

ISBN 9053304355
NUR 697
Gebonden
Omvang: 160 pp.
EUR 29,90


Laatste wijzigingen: 18-05-2005